Search results

powered by google + Custom search

Skadi Loppet 2018 - Sparkassen Jet

cross country skiing
DATE :17.3.2018 PLACE  :Bodenmais

Selected athletes overview

Selected athletes will be displayed here. Currently nothing selected.
EXPORT :   XLS
Results -
Loading...
Rank Bib Fullname Nat. Year Club Category Time Gap 14km #
DISPLAY ON PAGE
Rank Bib Fullname Nat. Year Club Category Time Gap 14km #
1 1649 athlete detail HAGER Kim GER 1999 Leki XC Team Oberfranken 1. /  JunD 0:49:26.4 0:00:00.0 0:41:50.4 1
2 1618 athlete detail HUJEROVA Tereza CZE 1998 Ski klub Jablonec 2. /  JunD 0:53:16.2 0:03:49.7 0:45:20.7 2
3 1665 athlete detail BECKER Linda GER 1990 Sc Vöhrenbach 1. /  D21 0:53:21.9 0:03:55.5 0:45:21.9 3
4 1645 athlete detail SCHULTES Lena GER 2001 Leki XC Team Oberfranken 1. /  J17 0:54:49.1 0:05:22.7 0:46:35.4 4
5 1859 athlete detail BECK Veronika GER 2001 WSV Grafenau 2. /  J17 0:55:44.4 0:06:18.0 0:47:22.7 5
6 1849 athlete detail LEHMANN Sarah GER 1989 Pulsschlag Neuhausen Erzgebirge 2. /  D21 0:55:50.1 0:06:23.7 0:47:34.7 6
7 1648 athlete detail ZEIßLER Jule GER 2002 Leki XC Team Oberfranken 1. /  J16 0:56:01.4 0:06:35.0 0:47:36.2 7
8 1819 athlete detail OTT Louisa GER 2002 Leki XC Team Oberfranken 2. /  J16 0:58:15.1 0:08:48.7 0:49:51.2 9
9 1820 athlete detail HABERSTUMPF Katharina GER 2002 Leki XC Team Oberfranken 3. /  J16 0:58:15.1 0:08:48.7 0:49:50.7 8
10 1742 athlete detail KRAUß Marie GER 2000 Dorfchemnitzer SV 3. /  J17 0:58:17.1 0:08:50.7 0:49:52.2 10
11 1617 athlete detail GROIß Laura AUT 2001 SU Böhmerwald 4. /  J17 0:58:29.9 0:09:03.5 0:49:52.5 11
12 1735 athlete detail KÖLBEL Sandra Karen GER 1973 VSC Klingenthal 1. /  D41 1:00:05.2 0:10:38.7 0:51:18.5 13
13 1815 athlete detail MATATKO Franziska GER 2001 SV Grün-Weiß Pirna 5. /  J17 1:00:09.7 0:10:43.2 0:51:17.2 12
14 1834 athlete detail DANNER Christina GER 2001 SSC Jachenau 6. /  J17 1:00:37.7 0:11:11.2 0:51:52.2 14
15 1856 athlete detail EIMANN Milena GER 1998 WSV Clausthal-Zellerfeld 3. /  JunD 1:01:22.7 0:11:56.3 0:52:24.7 16
16 1615 athlete detail MAYER Melina SUI 1996 SC Scardanal Bonaduz 3. /  D21 1:01:24.4 0:11:58.0 0:52:10.7 15
17 1741 athlete detail STIEHLER Paula Anna GER 2000 SG Klotzsche e.V. Abt. Ski 7. /  J17 1:01:28.7 0:12:02.3 0:52:27.2 17
18 1805 athlete detail ZIMMERMANN Amelie GER 2002 SG Klotzsche 4. /  J16 1:01:59.9 0:12:33.5 0:52:49.7 18
19 1866 athlete detail VOGL Linda GER 2002 Sprgg Lam Ski Nordisch 5. /  J16 1:03:04.2 0:13:37.7 0:53:55.0 20
20 1637 athlete detail ZIMARE Franziska GER 1966 SG Klotzsche e.V. Abt. Ski 1. /  D51 1:03:10.7 0:13:44.3 0:53:44.7 19
21 1810 athlete detail KOBLMÜLLER Marlene AUT 2000 SU Eidenberg 8. /  J17 1:03:53.7 0:14:27.3 0:54:43.0 21
22 1848 athlete detail SEYFFERTH Denise GER 1994 VSC Klingenthal 4. /  D21 1:04:21.4 0:14:55.0 0:54:57.0 22
23 1625 athlete detail CLAUß Alexandra GER 1996 Einsiedler Skiverein 5. /  D21 1:04:29.7 0:15:03.3 0:55:27.0 24
24 1841 athlete detail SELTER Lea GER 1999 TV Attendorn 4. /  JunD 1:04:41.7 0:15:15.3 0:54:57.7 23
25 1616 athlete detail ZIMARE Rosa GER 2001 SG Klotzsche e.V. Abt. Ski 9. /  J17 1:05:28.7 0:16:02.3 0:55:41.2 26
26 1724 athlete detail SPORKERT Sibylle GER 1966 SLC Kirchberg im Wald 2. /  D51 1:05:32.7 0:16:06.3 0:55:27.2 25
27 1855 athlete detail SVITILOVA Dagmar GER 1974 SV Bayerisch Eisenstein 2. /  D41 1:07:16.7 0:17:50.3 0:57:38.5 28
28 1727 athlete detail NEBEL Antje GER 1969 xc-ski.de A|N Skimarathon Team 1. /  D46 1:07:28.7 0:18:02.3 0:57:29.0 27
29 1795 athlete detail BOETTCHER Birgit GER 1955 SC Buntenbock 1. /  D61 1:07:31.4 0:18:05.0 0:57:45.2 30
30 1713 athlete detail KAGERBAUER Simone GER 1977 xc-ski.de A|N Skimarathon Team 3. /  D41 1:07:56.2 0:18:29.8 0:57:44.8 29
31 1746 athlete detail VOIGT Katrin GER 1965 PSV Zittau e.V. 3. /  D51 1:08:02.9 0:18:36.5 0:58:00.0 32
32 1744 athlete detail KATHRIN Freyer GER 1960 Pulsschlag Neuhausen 1. /  D56 1:08:27.9 0:19:01.5 0:57:52.0 31
33 1750 athlete detail SCHÄFER Julia GER 2001 SG Klotzsche e.V. Abt. Ski 10. /  J17 1:09:03.4 0:19:37.0 0:58:55.5 34
34 1882 athlete detail SZMEL Ewa POL 1958 Stacja Jakuszyce-Salomon 2. /  D56 1:09:07.7 0:19:41.3 0:58:40.2 33
35 1797 athlete detail WETTERLING Stephanie GER 1964 WSV Elbingerode 4. /  D51 1:09:18.2 0:19:51.8 0:58:59.2 35
36 1872 athlete detail GREßMANN Wiebke GER 1995 xc-ski.de Skimarathon-Team 6. /  D21 1:09:34.7 0:20:08.3 0:59:20.7 36
37 1802 athlete detail SCHIPPERS Vera GER 1973 SV Grün-Weiß Pirna 4. /  D41 1:12:09.4 0:22:43.0 1:01:21.5 37
38 1840 athlete detail SELTER Sabine GER 1968 TV Attendorn 2. /  D46 1:12:59.7 0:23:33.3 1:01:50.0 38
39 1880 athlete detail KOZLOVÁ Simona CZE 1990 VSK Humanita Praha 7. /  D21 1:16:01.5 0:26:35.1 1:04:31.0 39
40 1853 athlete detail JĘDRUCH Marta POL 1972 AJ'S FENWICK'S Team 3. /  D46 1:16:16.5 0:26:50.1 1:05:02.7 40
41 1857 athlete detail BAUER Martina GER 1977 WSV Grafenau 5. /  D41 1:18:22.5 0:28:56.1 1:06:36.3 41
42 1852 athlete detail LIPPERT Luisa GER 2000 SG Klotzsche e.V. Abt. Ski 11. /  J17 1:20:12.5 0:30:46.1 1:06:42.5 42
43 1854 athlete detail OESTREICH Corina GER 1964 ATSV Gebirge/Gelobtland 5. /  D51 1:20:46.5 0:31:20.1 1:08:41.5 43
44 1666 athlete detail KAISER Monika GER 1960 Skiclub Saxonia 3. /  D56 1:21:24.7 0:31:58.3 1:09:23.3 46
45 1862 athlete detail GOERITZ Leonie GER 2001 SC Buntenbock 12. /  J17 1:21:53.7 0:32:27.3 1:10:06.8 47
46 1851 athlete detail STEINBÜGL Sabine GER 1976 --- 6. /  D41 1:22:10.5 0:32:44.1 1:08:51.8 45
47 1782 athlete detail CHALUPAR Angelica GER 1954 Vfl Buchloe 2. /  D61 1:22:26.3 0:32:59.9 1:08:49.8 44
48 1748 athlete detail NAUJOKAT Julia GER 1999 SG Klotzsche e.V. Abt. Ski 5. /  JunD 1:23:06.5 0:33:40.1 1:10:58.5 48
49 1726 athlete detail PETERMANN Gundi GER 1961 TGV Schotten 4. /  D56 1:25:53.5 0:36:27.1 1:12:14.0 49
50 1734 athlete detail BARUZZO Michela ITA 1973 --- 7. /  D41 1:26:35.5 0:37:09.1 1:13:17.8 50
51 1844 athlete detail KONSTANCZAK Sabina GER 1962 --- 5. /  D56 1:27:32.3 0:38:05.9 1:13:23.5 51
52 1763 athlete detail DIEMER Birgit GER 1965 TG48 Schweinfurt 6. /  D51 1:31:09.5 0:41:43.1 1:16:42.3 53
53 1869 athlete detail FREY Edith AUT 1953 USC Atomic St. Leonhard 3. /  D61 1:31:09.5 0:41:43.1 1:16:31.8 52
54 1751 athlete detail WENGENMAYR Ulrike GER 1968 DJK Augsburg Hochzoll 4. /  D46 1:33:14.3 0:43:47.9 1:19:14.0 54
55 1847 athlete detail KRÜGER Melanie GER 1986 --- 1. /  D31 1:38:46.6 0:49:20.1 1:23:05.1 55
56 1753 athlete detail BEAUMONT Bernice GBR 1955 Ski Club d'Agy 4. /  D61 1:42:27.6 0:53:01.2 1:26:50.3 56
57 1754 athlete detail GILL Elke GER 1952 SC Riesa 1. /  D66 1:52:06.8 1:02:40.4 1:34:35.8 57
58 1877 athlete detail KAJDAS Teresa AUT 1956 --- 5. /  D61 1:53:45.8 1:04:19.4 1:37:32.1 58
--- 1658 athlete detail MÄDLER Johanna GER 1999 TSV Retterode . /  JunD DNS --- --- ---
--- 1702 athlete detail DR. LEHNUNG Ute GER 1971 SV Grün-Weiß Pirna . /  D46 DNS --- --- ---
--- 1757 athlete detail WEBER Lena GER 2001 TSV Leuna e.V. . /  J17 DNS --- --- ---
--- 1765 athlete detail PEICK Kerstin GER 1969 TEV Fellbach . /  D46 DNS --- --- ---
--- 1850 athlete detail KRIJNEN Hilde NED 1965 --- . /  D51 DNS --- --- ---

Don't you find yourself in results list? Contact timekeeper's team.