SCHARTNER BOMBE YOUNGSTER Grand Prix Windhaag
DATE : | 5.6.2016 | PLACE : | Windhaag bei Perg |
---|
RESULTS RESULT
Official results
Summary
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | HAUSER Max |
GIANT Stattegg |
AUT | 0:02:49.7 | 0:00:00.0 |
2. | MÜLLER Jakob |
rts BikeKids reifentankstelle.at |
AUT | 0:02:51.7 | 0:00:01.9 |
3. | KREISEL Theo |
Hometec |
AUT | 0:03:08.4 | 0:00:18.7 |
4. | BUCHHALT Matheo |
URC Bikerei |
AUT | 0:03:08.4 | 0:00:18.7 |
5. | KREISEL Finn |
Hometec |
AUT | 0:03:14.4 | 0:00:24.7 |
6. | BUCHHALT Loris |
URC Bikerei |
AUT | 0:03:15.7 | 0:00:26.0 |
7. | MLAKAR Jakob |
MBK sportR.si |
SLO | 0:03:16.2 | 0:00:26.5 |
8. | HAIMBERGER Elias |
Bike Team Kaiser |
AUT | 0:03:28.4 | 0:00:38.7 |
9. | HOFINGER Michael |
RCN Rochelt Niederneukirchen |
AUT | 0:03:50.7 | 0:01:00.9 |
10. | LETTNER Leonard |
keinen |
AUT | 0:03:52.9 | 0:01:03.2 |
11. | PENDL Paul |
RCN Rochelt Niederneukirchen |
AUT | 0:04:29.4 | 0:01:39.7 |
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | LEITNER Miriam |
Bike Team Kaiser |
AUT | 0:03:19.7 | 0:00:00.0 |
2. | TATZREITER Miriam |
Bike Team Kaiser |
AUT | 0:03:33.4 | 0:00:13.7 |
3. | GAMSJÄGER Anja |
MTB Club Salzkammergut |
AUT | 0:03:34.4 | 0:00:14.7 |
4. | BERGTHALER Lea |
RC ARBÖ Grassinger Lambach |
AUT | 0:03:51.7 | 0:00:32.0 |
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | POMMER Elias |
TSV Bike total Hartberg |
AUT | 0:07:41.3 | 0:00:00.0 |
2. | KOSCH Johannes |
RCN Rochelt Niederneukirchen |
AUT | 0:07:49.4 | 0:00:08.0 |
3. | TATZREITER Tobias |
Bike Team Kaiser |
AUT | 0:07:55.6 | 0:00:14.2 |
4. | RAUSCHAL Severin |
RC ARBÖ ANF Auto Eder Walding |
AUT | 0:08:00.3 | 0:00:19.0 |
5. | HAUSER Lenz |
GIANT Stattegg |
AUT | 0:08:06.6 | 0:00:25.2 |
6. | GRUBER Maximilian |
Bike Team Kaiser |
AUT | 0:08:11.3 | 0:00:30.0 |
7. | ZOBL Valentin |
RC ARBÖ Grassinger Lambach |
AUT | 0:08:15.1 | 0:00:33.7 |
8. | GAßNER Jonas |
Bike Team Kaiser |
AUT | 0:08:21.3 | 0:00:40.0 |
9. | SADNIK Johannes |
Radclub ARBÖ Griffen |
AUT | 0:08:24.1 | 0:00:42.7 |
10. | FRIEDRICH Giovanni |
Sportunion Bad Leonfelden |
AUT | 0:08:28.6 | 0:00:47.2 |
11. | WIESER Julian |
Bike Team Kaiser |
AUT | 0:08:30.3 | 0:00:49.0 |
12. | HOFER Valentin |
UNION Maria Schmolln |
AUT | 0:08:34.8 | 0:00:53.5 |
13. | BRANDSTETTER Philipp |
Sportunion Bad Leonfelden |
AUT | 0:08:46.1 | 0:01:04.7 |
14. | KÖßLER Christoph |
Bike Team Kaiser |
AUT | 0:09:10.6 | 0:01:29.2 |
15. | PUCHNER Florian |
Neumarkt |
AUT | 0:09:15.6 | 0:01:34.2 |
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | POMMER Elias |
TSV Bike total Hartberg |
AUT | 0:07:41.3 | 0:00:00.0 |
2. | KOSCH Johannes |
RCN Rochelt Niederneukirchen |
AUT | 0:07:49.4 | 0:00:08.0 |
3. | TATZREITER Tobias |
Bike Team Kaiser |
AUT | 0:07:55.6 | 0:00:14.2 |
4. | RAUSCHAL Severin |
RC ARBÖ ANF Auto Eder Walding |
AUT | 0:08:00.3 | 0:00:19.0 |
5. | HAUSER Lenz |
GIANT Stattegg |
AUT | 0:08:06.6 | 0:00:25.2 |
6. | GRUBER Maximilian |
Bike Team Kaiser |
AUT | 0:08:11.3 | 0:00:30.0 |
7. | ZOBL Valentin |
RC ARBÖ Grassinger Lambach |
AUT | 0:08:15.1 | 0:00:33.7 |
8. | GAßNER Jonas |
Bike Team Kaiser |
AUT | 0:08:21.3 | 0:00:40.0 |
9. | SADNIK Johannes |
Radclub ARBÖ Griffen |
AUT | 0:08:24.1 | 0:00:42.7 |
10. | FRIEDRICH Giovanni |
Sportunion Bad Leonfelden |
AUT | 0:08:28.6 | 0:00:47.2 |
11. | WIESER Julian |
Bike Team Kaiser |
AUT | 0:08:30.3 | 0:00:49.0 |
12. | HOFER Valentin |
UNION Maria Schmolln |
AUT | 0:08:34.8 | 0:00:53.5 |
13. | BRANDSTETTER Philipp |
Sportunion Bad Leonfelden |
AUT | 0:08:46.1 | 0:01:04.7 |
14. | KÖßLER Christoph |
Bike Team Kaiser |
AUT | 0:09:10.6 | 0:01:29.2 |
15. | PUCHNER Florian |
Neumarkt |
AUT | 0:09:15.6 | 0:01:34.2 |
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | HOLZER Christoph |
TSV Bike Total |
AUT | 0:15:36.2 | 0:00:00.0 |
2. | MOOSBRUGGER Nils |
MTB Team Hohenems/Ritschis Bike |
AUT | 0:15:53.2 | 0:00:17.0 |
3. | SCHMÖLZ Simon |
Sportunion Hinterbrühl |
AUT | 0:15:54.1 | 0:00:17.8 |
4. | KOLLE Nikolas |
GIANT Stattegg |
AUT | 0:16:14.5 | 0:00:38.2 |
5. | KOSCH Matthias |
RCN Rochelt Niederneukirchen |
AUT | 0:16:31.2 | 0:00:55.0 |
6. | ERTL Alexander |
TSV Bike total Hartberg |
AUT | 0:16:41.1 | 0:01:04.8 |
7. | LECHNER Florian |
Equipe Velo |
AUT | 0:16:52.5 | 0:01:16.2 |
8. | GABL Samuel |
Haibike-Raicingteam-Haiming |
AUT | 0:16:59.5 | 0:01:23.2 |
9. | STIGGER Lars |
Haibike Racing Team Haiming |
AUT | 0:17:11.2 | 0:01:35.0 |
10. | DOPPELBAUER Moritz |
RC ARBÖ Grassinger Lambach |
AUT | 0:17:15.2 | 0:01:39.0 |
11. | STEINWENDER David |
Altis The Bike Team |
AUT | 0:17:54.7 | 0:02:18.5 |
12. | PILZ Johannes |
Bike Team Kaiser |
AUT | 0:18:10.5 | 0:02:34.2 |
13. | GRASBÖCK Noel |
RC ARBÖ Grassinger Lambach |
AUT | 0:18:15.2 | 0:02:39.0 |
14. | KLIEN Florian |
URC Bikerei |
AUT | 0:18:15.7 | 0:02:39.5 |
15. | BUSCHEK Anton |
URC Bikerei |
AUT | 0:18:16.2 | 0:02:40.0 |
16. | HAMMERSCHMID Mario |
RC ARBÖ ANF Auto Eder Walding |
AUT | 0:19:38.5 | 0:04:02.2 |
17. | FRIEDRICH Finlely |
Sportunion Bad Leonfelden |
AUT | 0:19:40.7 | 0:04:04.5 |
18. | BUCHHALT Lennart |
URC Bikerei |
AUT | 0:21:19.5 | 0:05:43.2 |
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | EMBACHER Katrin |
Bike Team Kirchberg |
AUT | 0:17:15.2 | 0:00:00.0 |
2. | HÄMMERLE Ramona |
DJ\\\'s Bikeshop Simplon Hard |
AUT | 0:18:00.3 | 0:00:45.0 |
3. | REINBACHER Helene |
GIANT Stattegg |
AUT | 0:18:17.7 | 0:01:02.4 |
4. | MLAKAR Dasa |
MBK sportR.si |
SLO | 0:18:39.0 | 0:01:23.7 |
5. | FEURSTEIN Lisa |
RV Dornbirn / Bikeworks |
AUT | 0:18:47.2 | 0:01:31.9 |
6. | JOPP Valentina |
MTB-Team Hohenems |
AUT | 0:19:35.2 | 0:02:19.9 |
7. | JACOB Klara |
Altis The Bike Team |
AUT | 0:20:06.2 | 0:02:50.9 |
8. | GOLLLNER Emilie |
RCN Rochelt Niederneukirchen |
AUT | 0:20:55.2 | 0:03:40.0 |
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | HATZ Lukas |
FC-Donald |
AUT | 0:34:32.1 | 0:00:00.0 |
2. | FEURSTEIN Kilian |
RV Dornbirn / Bikeworks |
AUT | 0:35:03.1 | 0:00:30.9 |
3. | ATTWENGER Moritz |
RCN Rochelt Niederneukirchen |
AUT | 0:35:12.2 | 0:00:40.1 |
4. | SCHRETTL Marco |
MTB Racing-Team Tirol |
AUT | 0:35:26.5 | 0:00:54.3 |
5. | HÄMMERLE Sven |
RV-Dornbirn |
AUT | 0:36:00.7 | 0:01:28.6 |
6. | WERANI Luca |
RC ARBÖ ANF Auto Eder Walding |
AUT | 0:36:02.2 | 0:01:30.1 |
7. | SASKA Jan |
ES Specialized Junior MTB |
CZE | 0:36:17.5 | 0:01:45.3 |
8. | KATZLINGER Lorenz |
ÖAMTC Power Bike Team Windhaag |
AUT | 0:36:26.5 | 0:01:54.3 |
9. | HOENDERVANGERS Ryan |
Haibike Racing Team Haiming |
AUT | 0:36:30.7 | 0:01:58.6 |
10. | ERTL Marco |
TSV Bike total Hartberg |
AUT | 0:36:35.2 | 0:02:03.1 |
11. | LANG Florian |
SBR-Team Pöls |
AUT | 0:36:47.1 | 0:02:15.0 |
12. | HECHENBLAIKNER Patrick |
MTB Racing Team Tirol |
AUT | 0:38:15.2 | 0:03:43.1 |
13. | CHURFÜRST Daniel |
UNION RC Bikerei |
AUT | 0:38:18.7 | 0:03:46.6 |
14. | HAUSER Theo |
GIANT Stattegg |
AUT | 0:38:37.2 | 0:04:05.1 |
15. | LEPKA Filip |
Eleven MERCEDES Mitas |
AUT | 0:39:06.7 | 0:04:34.6 |
16. | BUSCHEK Paul |
URC Bikerei |
AUT | 0:39:07.7 | 0:04:35.6 |
17. | HIRTENLEHNER Felix |
Bike Team Kaiser |
AUT | 0:39:23.5 | 0:04:51.3 |
18. | GAßNER Dominik |
Bike Team Kaiser |
AUT | 0:40:55.5 | 0:06:23.3 |
19. | KREINER Jonas |
TSV Bike total Hartberg |
AUT | 0:41:03.5 | 0:06:31.3 |
20. | KOVAR Stefan |
Wiener Sport-Club |
AUT | 0:42:14.1 | 0:07:42.0 |
21. | FEIEL Markus |
DO-BIKER BRUCK/MUR |
AUT | 0:43:13.5 | 0:08:41.3 |
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | SADNIK Katharina |
Radclub ARBÖ Griffen |
AUT | 0:40:04.2 | 0:00:00.0 |
2. | HOLLAND Cornelia |
Naturfreunde Wilhelmsburg |
AUT | 0:40:54.1 | 0:00:49.9 |
3. | GRATZER Viktoria |
Haibike Racing Team Haiming |
AUT | 0:41:20.2 | 0:01:16.0 |
4. | HÖLLER Lena |
TSV Bike total Hartberg |
AUT | 0:42:07.7 | 0:02:03.5 |
5. | LAMPERT Ronja |
MTB Team Hohenems |
AUT | 0:43:17.2 | 0:03:13.0 |
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | JIROUS Samuel |
CS Specialized Junior MTB |
CZE | 0:37:17.3 | 0:00:00.0 |
2. | SCHWARZ Christian |
Picher Racing Team |
AUT | 0:37:52.8 | 0:00:35.4 |
3. | BAIR Mario |
Haibike Racing Team Haiming |
AUT | 0:37:59.5 | 0:00:42.2 |
4. | KIRSCHNER Maximilian |
Haibike Racing Team Haiming |
AUT | 0:39:08.3 | 0:01:51.0 |
5. | POHL Ronald |
Haibike Racing Team Haiming |
AUT | 0:39:12.8 | 0:01:55.5 |
6. | LÄSSER Franz-Josef |
GIANT Stattegg |
AUT | 0:39:58.8 | 0:02:41.5 |
7. | HOLZLEITNER Mario |
RCN Rochelt Niederneukirchen |
AUT | 0:40:21.8 | 0:03:04.5 |
8. | ZANGERLE Emanuel |
Haibike Racing Team Haiming |
AUT | 0:40:47.3 | 0:03:30.0 |
9. | LECHNER Christoph |
Equipe Velo |
AUT | 0:40:55.3 | 0:03:38.0 |
10. | STRIMMER Luca |
RV-Dornbirn/2RADFEURSTEIN |
AUT | 0:41:37.8 | 0:04:20.5 |
11. | MAREK Oskar |
ČS Specialized Junior MTB |
CZE | 0:43:03.3 | 0:05:46.0 |
12. | HUNJAK Stjepan |
BK MARATON KREIDLER |
AUT | 0:43:49.3 | 0:06:32.0 |
13. | KOCEN Timotej |
BK MARATON KREIDLER |
CRO | 0:44:18.3 | 0:07:01.0 |
14. | PILZ Jakob |
Bike Team Kaiser |
AUT | 0:44:39.5 | 0:07:22.2 |
15. | WEGERER Tobias |
ÖAMTC Power Bike Team Windhaag |
AUT | 0:45:48.3 | 0:08:30.9 |
16. | TSCHOL Jakob |
FC-Donald |
AUT | 0:47:10.3 | 0:09:52.9 |
17. | SEIRLEHNER Lukas |
Bike Team Kaiser |
AUT | 0:47:10.4 | 0:09:53.0 |
18. | HIRTENLEHNER Max |
Bike Team Kaiser |
AUT | 0:53:20.5 | 0:16:03.2 |
19. | BRUNNER Dominik |
Radklub Bikespak |
HUN | 0:55:45.8 | 0:18:28.5 |
# | Full name | Club | Country | Time | Gap |
---|---|---|---|---|---|
1. | STIGGER Laura |
Haibike Racing Team Haiming |
AUT | 0:40:57.5 | 0:00:00.0 |
2. | SASKOVA Tereza |
CS Specialized Junior MTB |
CZE | 0:45:49.3 | 0:04:51.7 |
3. | WIEDMANN Tamara |
Haibike Racing Team Haiming |
AUT | 0:46:27.3 | 0:05:29.7 |
4. | NEIßL Marlena |
GIANT Stattegg |
AUT | 0:49:44.5 | 0:08:46.9 |
5. | SCHÖTTL Laura |
RC ARBÖ ANF Auto Eder Walding |
AUT | 0:50:23.3 | 0:09:25.7 |
6. | HÄMMERLE Paula |
RV-Dornbirn |
AUT | 0:51:09.5 | 0:10:12.0 |
7. | WIGELE Celina |
ASKÖ ARBÖ Wollanig |
AUT | 0:52:14.3 | 0:11:16.7 |